Menu

wtorek, 12 listopada 2013

schabowe marynowane w musztardzie


Goście zapowiedzieli się na weekend musiałam więc wymyślić na dwa dni dania obiadowe. 
Na pierwszy rzut poszły schabowe marynowane w musztardzie i w panierce z płatków kukurydzianych. Fajna odmiana od normalnych schabowych.  Podałam je z ziemniaczkami i marchewką. Wyszło fajnie i  smacznie. Przepis na schabowe znaleziony tu.
Składniki

  • schab wieprzowy bez kości (w ilości odpowiedniej do ilości planowanych kotletów)
  • musztarda sarepska
  • płatki kukurydziane
  • jajko
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia
Schab oczyścić z błon, pokroić w ok. 1,5-2cm plastry, które następnie należy dokładnie rozbić.  Posolić i popieprzyć z obu stron.  Każdy kotlet posmarować obficie musztardą, złożyć w stosik jeden na drugi.  Stertę odwrócić i posmarować też od spodu ostatni kotlet.   Całość włożyć do foliowego woreczka (najlepiej takiego, który można szczelnie zamknąć) i włożyć do lodówki na przynajmniej 30 minut do  zamarynowania nie dłużej jednak niż 1,5h.   Rozbić na głębokim talerzu jajko,  Do drugiego wsypać płatki kukurydziane, które należy dokładnie rozkruszyć. 
Schab wyjąc z worka, maczać z dwóch stron w jajku, a następnie obtaczać w panierce z płatków.  Na patelni rozgrzać olej.  Przed układaniem kotletów na patelni, zmniejszyć moc grzania - żeby się nie przypaliły.  Smażyć przy średniej mocy grzania z dwóch stron.
Wykładać na papierowy ręcznik, żeby pozbyć się nadmiernego, niepotrzebnego tłuszczu.


a na wieczór cytrynówka :)))
Smacznego !